ثبت شرکت در روسیه

ثبت شرکت در روسیه

ثبت شرکت در روسیه بر اساس قوانین این کشور می توان چهارگونه شرکت شامل شرکت روسی، شرکت مشترک خارجی-روسی، شرکت خارجی و شرکت بدون نشانی حقوقی را در این کشور به صورت رسمی ثبت کرد. در ادامه هر یک از این شرکت ها به طور کوتاه معرفی می شوند:

شرکت صد در صد روسی:
در این شرکت سهام داران همگی روس هستند و اظ نظر تشریفات ساده ترین نوع ثبت شرمت به شمار می رود. حداقل سرمایه برای ثبت رسمی این گونه شرکت ها سیصد دلار است. این شرکت ها قابل انتقال به هر شخص خارجی یا روس بوده و اظ نظر ثبتی نیز می توان آنها را در دفاتر حقوقی خریداری کرد یا انتقال داد.

شرکت مشترک خارجی روسی

سهامداران این شرکت ها ترکیبی از اتباع روس و خارجی ها هستند. شرکت یا شخص خارجی باید از کشور مبدا مجوز کار بازرگانی (کارت بازرگانی یا شرکت مورد تایید) داشته باشد.

در این گونه ثبت شرکت در روسیه ، مسئولیت تقسیم می شود و یا به طور کامل در اختیار طرف خارجی قرار می گیرد. هر یک از سهادمداران خارجی یا داخلی می توانند شخص حقیقییا حقوقی باشند.

شرکت خارجی

ثبت شرکت در روسیه سهامداران این شرکت ها اتباع خارجی هستند. ممکن است شرکت خارجی نماینده شرکت دیگری در خاک روسیه باشد. شرکت خارجی باید همه مدارک خود را ترجمه کرده و به تایید وزارت امور خارجه برساند. سپس از وزارت بازرگانی روسیه مجوز دریافت کرده و در این کشور ثبت رسمی شود. هزینه ثبت شرکت خارجی پانصد تا هزار دلار است و ثبت آن دو هفته زمان می برد. دریافت مدارک لازم نیز در حدود هفت صد تا هزار دلار هزینه در بر دارد.

شرکت بدون نشانی حقوقی
این شرکت ها برای فعالیت تجاری خرد و محدود کاربرد دارند و بیشتر حالت پروانه کسب دارند.
این شرکت ها نیازی به مکان، شماره حساب ارزی و روبلی و ارایه گزارش مالیاتی مفصل ندارند و تنها سالانه مبلغ معینی را به عنوان مالیات پرداخت می کنند.

قوانین مناطق آزاد تجاری –صنعتی و امتیازات ویژه آنها

دولت روسیه در سال ۲۰۰۵ قانون تاسیس مناطق ویژه اقتصادی که بر ساخت مناطق تولید صنعتی و مناطق متمرکز بر تحقیق و توسعه و فناوری های پیشرفته ناظر است را برای یک دوره دوازده ساله تصویب کرد.

آزانس مدیریت مناطق ویژه اقتصادی فدراسیون روسیه مسئول اجرای سیاست های ساخت مناطق است. در نوامبر ۲۰۰۵ دولت نتیجه مناقصه ساخت مناطق ویژه اقتصادی میکروالکترونیک در منطقه مسکو، فناوری هسته ای در زیلنوگراد، ودوبنا، فناوری اطلاعات در سنت پترزبورگ، مواد جدید در تومسک، الترونیک در لیپتسک و پتروشیمی در یلابوگا را اعلام نمود.

بنگاه های اقتصادی فعال در مناطق در مناطق تولید صنعتی مالیات کمتری پرداخت می کنند. مناطق تولید صنعتی و مناطق متمرکز بر تحقیق و توسعه و فناوری های پیشرفته از کاهش مالیات بر زمین و دارایی و بخشش عوارض واردات و صادرات بهره مند می شوند. واردات به این مناطق از عوارض گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده معاف است.

در صورتی که کالاهای وارداتی در منطقه ویژه اقتصادی به مصرف برسند از عوارض گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده معاف می شوند، ولی به هنگام خروج مشمول عوارض صادرات می شود.

صادرات دوباره کالاهای وارداتی به این مناطق بدون فرآوری از عوارض صادراتی معاف است.

برخی مناطق روسیه برای تشویق سرمایه گذاری، اقدام به ساخت مناطق گمرکی آزاد و انبارهای آزاد نموده اند. این انبارها و مناطق گمرکی در فرودگاه ها، بنادر، ایستگاه های راه آهن و پایانه های حمل و نقل هستند. در این مناطق عوارض گمرکی گرفته نمی شوند و معاملات عمده فروشی آزاد است. ولی خرده فروشی کالاها ممنوع بوده و هیچ محدودیت زمانی برای انبار کالاها وجود ندارد.

مدارک و اطلاعات مورد نیاز برای ثبت شرکت

۱) اصل پاسپورت
تنها مدرکی که باید از ایران همراه خود بیاورید، اصل پاسپورت عضو (یا اعضای) شرکت است.
ترجمه پاسپورت در روسیه انجام خواهد شد و نیازی به ترجمه پاسپورت در ایران نمی باشد.

۲) نام شرکت
توضیح: نام شرکت می تواند به هر زبانی باشد، تکراری باشد، تک سیلابی باشد.

۳) موضوع فعالیت شرکت
ثبت موضوع فعالیت شرکت ها در روسیه با استفاده از کدهای طبقه بندی شده (به نام ОКВЭД با تلفظ OKEVEDE) انجام می گیرد.
شما کافی است شرح فعالیت مد نظرتان را بنویسید، استخراج کدها توسط ما انجام می شود.

۴) نشانی دائم در ایران
نشانی، کد پستی و تلفن (ثابت یا همراه) متقاضی در ایران

۵) نوع سیستم مالیاتی
توضیحات در ایران باره را می توانید در بخش «حسابداری» یا «پرسش و پاسخ» مطالعه بفرمایید. اگر هم مشورتی لازم بود، در خدمت هستیم.
پیشنهاد کلی ما این است که از «سیستم قدیمی» که خیلی پیچیده است استفاده نکنید.

مدرک و اطلاعات دیگری برای ثبت شرکت لازم نیست. اما برای اخذ جواز کار (بعد از ثبت شرکت و افتتاح حساب)، ترجمه رسمی (با تاییدیه سفارت روسیه) آخرین مدرک تحصیلی هم مورد نیاز است.

مزایای ثبت شرکت در روسیه

– بازار مصرف گسترده

– نیروی کار متخصص

– بهبود مستمر سرمایه گذاری های خارجی

– دسترسی آسان به بازار کشورهای مشترک المنافع

– روسیه یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا بر اساس ذخایر طبیعی است.

اخذ جواز استخدام مدیر خارجی و مجوز کار

به عنوان یک مدیر خارجی (که برای ورود به روسیه نیاز به ویزا دارید) تا یک ماه بعد از ثبت شرکت فرصت دارید که برای اخذ جواز استخدام مدیر خارجی و مجوز کار اقدام کنید.

این مرحله حدود ۳ ماه به طول می انجامد، اما می توانید بلافاصله بعد از ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی، فعالیت قانونی شرکت خود را آغاز کنید. این مجوز باید هر سال تمدید شود و بر اساس آن می توانید ویزای کار و اقامت روسیه را بگیرید.

نوع شرکت ثبتی در روسیه

شرکت مسئولیت محدود یا به اختصار روسی OOO

پیش نیازها برای ثبت شرکت در روسیه

داشتن یک آدرس رجیستر شده

سرمایه اولیه برای ثبت شرکت در روسیه

۱۰۰۰۰ روبل روسیه معادل ۳۷۵ دلار که از این مبلغ ۵۰% آن باید در ابتدا پرداخت شود.

حساب بانکی در روسیه

افتتاح حساب در بانک “میر بیزنس بانک” مسکو انجام میگیرد.

اقامت روسیه

چنانچه اقامت روسیه را بتوانید دریافت کنید دیگر نیازی به مدیر محلی نخواهید داشت و میتوانید راسا مدیر شرکت خود باشید. مدت زمان اخذ اقامت از ۳۰ الی ۴۵ روز متغیر است.

مالیات

مالیات بر سود باید هر ۳ ماه یکبار پرداخت شود.

گزارش مالیات بر ارزش افزوده باید هر ماه ارائه شود.

حسابداری و مالیات

نحوه محاسبه مالیات در روسیه بسیار پیچیده است. میتوانید گزارش های ماهانه را خود تنظیم کنید

شرکت مشاوران بین الملل پارس تاکان